Ohlédnutí za 1. ročníkem Memoriálu Č. Ščudly (1963)

Déšť a bláto nevadily mladým atletům.

První ročník Memoriálu Č. Ščudly šumperských škol.

Za chladného podzimního počasí byl uspořádán ve dnech 5. a 6. 10. 1963 na Tyršově stadionu v Šumperku I. ročník Memoriálu Čeňka Ščudly v lehké atletice. Mladí závodníci šumperských škol II. stupně tak uctili památku učitele střední všeobecně vzdělávací školy, obětavého pracovníka v tělesné výchově, dobrého soudruha a kulturního člověka.

Pořádající MV ROH a ŠS ČSM při SVVŠ zakoupili dva nádherné poháry pro vítězná družstva, které byly po dobu trvání závodu uloženy na tribuně pod Ščudlovým portrétem. Bláto, déšť a rozbahněná dráha ubraly snad nějaké ty desetinky a centimetry na výkonech, ale o to tu nešlo. Hlavně, že talentovaní atleti dostali opět příležitost změřit své síly ve vzájemném souboji. Nejlepší připravenost prokázalo nakonec chlapecké a dívčí družstvo SVVŠ. Je to samozřejmý důsledek práce učitelů tělesné výchovy s. Vepřka a s. Vykydala. V jednotlivých disciplínách bylo dosaženo několika dobrých výkonů. Vyniká hlavně běh chlapců na 1.000 m, ve kterém zvítězil Pavel Tunka ze SVVŠ ve velmi dobrém čase 2:42,0, čímž zůstal pouze o 1,2 vt. za svým okresním rekordem. Také druhý závodník Pražák ze SVVŠ dosáhl dobrého času 2:44,0. Mimo soutěž startující 20 letý Kopecký mile překvapil a proběhl trať v čase 2:35,5. Tento čas je skutečně velmi dobré úrovně, přihlédneme-li k tomu, že Kopecký se věnuje atletice teprve druhým rokem. Vyrovnaní sprinteři Kellner a Svozil svedli spolu tuhé souboje na obou sprinterských tratích. Na „stovce“ překvapil Kellner a vyhrál o prsa před Svozilem. Dvojnásobně dlouhá trať se však stala kořistí budoucího „čtvrtkaře“ Svozila. V dálce porazil Stárek skokem 591 cm oba „šestimetrové“ dálkaře Jemelku a Chytila. Svůj debut na 1.500 m oslavil Unger vítězstvím i časem 4:32,5.

První ročník Memoriálu Č. Ščudly byl úspěšným počinem. Pro příští ročníky se však pořadatelé nechtějí spokojit jen s účastí mladých atletů ze Šumperka, ale chtějí Memoriál rozšířit jako soutěž celookresní. To by bylo skutečně vhodné doplnění termínové listiny mladých atletických nadějí. Právě v mladých je nejvíce zakořeněna touha po vzájemném soutěžení. Jestliže nejsou v tomto podporováni, ustávají ve svém zájmu o atletiku a přecházejí k atraktivnějším sportům, aniž vlastně dobře poznali největší kouzlo atletiky – závody. Umožnit mladým více možností k závodění, objevit dosud nevyužité talenty – i o to usilují pořadatelé Ščudlova Memoriálu.

Každý začátek bývá těžký. Ščudlův Memoriál nebyl výjimkou. Byly drobné nedostatky organizační a ani některé zúčastněné školy nevěnovaly závodům dostatek pozornosti. Závodníci některých škol byli často vybíráni na poslední chvíli z nouze, nebyli na závody připraveni, neprodělali základní atletický výcvik. Ale to není rozhodující. Z dobrého nápadu zrodil se prospěšný čin. Jestliže připoutá Ščudlův Memoriál k atletice nové nadšené vyznavatele, jestliže se stane pravidelným dostaveníčkem všech řádných šumperských atletů, pak práce pořadatelů nebude marná. A bude to také to nejlepší, co můžeme pro památku Č. Ščudly udělat.