Kalendárium
- 10. 8. 1919
Byla podána oficiální žádost o zřízení školy na Ministerstvu školství a národní osvěty. Žádost sestavil Edvard Kubíček, řídící učitel české školy obecné v Šumperku a člen šumperského Národního výboru. Podepsalo ji 14 starostů všech českých obcí šumperského okresu.
- 12. 9. 1919
Ministerstvo školství a národní osvěty svolilo, aby byla, počínaje školním rokem 1919-1920, v Šumperku zřízena reálka s českým jazykem vyučovacím; správcem školy jmenován profesor zábřežského gymnázia Ladislav Fiala, což mu bylo oznámeno telefonicky 14. září.
- 15. 9. 1919
Během dvou dní byl proveden vůbec první zápis do nově zakládané školy. Zapsalo se 76 žáků, z toho 51 chlapců a 25 dívek! Přímo z Šumperka pocházelo 28 přijatých, 7 z přilehlých německých obcí, ostatní byli „přespolní“. Do německých škol chodilo před vznikem reálky 39 žáků, kteří ale byli všichni Češi, byť s různou úrovní češtiny. Podmínku ze zakládající listiny, hovořící o nutnosti přijmout do I. třídy nejméně 35 žáků, škola pohodlně splnila.
- 16. 9. 1919
Byla založena Kronika státní reálky v Šumperku. Je psána kompletně ručně, pokrývá téměř celé meziválečné období i první rok poválečný. Mimo psaný text obsahuje fotografie, výstřižky z dobových novin nebo letáčky k jednotlivým důležitým akcím.
- 17. 9. 1919
Zahájení vyučování v čerstvě zřízené škole! První školní den a začátek 100-leté tradice. Začalo se nikoliv v pondělí, ale ve středu. Vyučování probíhalo nejdřív nouzově v jediné místnosti německého ústavu pro hluchoněmé děti (dnes III. ZŠ), bez učebnic a bez lavic, později žáci seděli na dětských lávkách přinesených z koupelny.
- 6. 10. 1919
První 3 týdny vyučoval ve škole její ředitel Ladislav Fiala všechny hodiny sám! Až od 6. října nastoupil na ústav profesor Bayer a na konci října další dva výpomocní učitelé a vedlejší učitel pro zpěv. To už stačilo na výuku v plném rozsahu. Od 7. října se začalo vyučovat v paralelkách.
- 15. 10. 1919
Konečně dorazily řádné lavice. 40 kusů dvojmístných lavic úplně vyplnilo dvě místnosti v ústavu hluchoněmých. Skončil tak poněkud nouzový režim, kdy se při výuce sedělo na lavicích přinesených z koupelny. Začátky byly opravdu spartánské.
- 21. 10. 1919
Doplnil se učitelský sbor pro první školní rok. Tvořili ho: Ladislav Fiala – zat. správce, František Bayer – zat. profesor, Josef Balcar – železniční inženýr, výpomocný učitel, Jindřich Ptašinský – farář v Kopřivné, výpomocný učitel a Bohumír Minář – vedlejší učitel zpěvu a učitel obecné školy v Šumperku. Josefa Balcara vystřídal v únoru Leonard Beneš, zál. poručík 13. pluku. Fluktuace v učitelském sboru, který se postupně rozšiřoval, byla v dalších letech značná a kvalitě výuky nepomáhala.
- 28. 10. 1919
Žactvo zúčastnilo se korporativně tábora na náměstí. Při pochodu na náměstí byl jeden žák zezadu hozeným kamenem zraněn na hlavě.
- 25. 11. 1919
Stěhování z „hlucháku“ do severního traktu zemské donucovací pracovny (zvané „robotárna“). Roční nájem činil 10000 Korun. 16. prosince dorazily konečně i tabule a katedry. Obtížné podmínky na začátku existence školy popisuje vyučující Jan Springer v pozdějším článku „Počátky české státní reálky v Šumperku“. Někteří vyučující například bydleli ve sborovně nebo v pronajatých pokojích bez kamen.